اخبار برگزیده

عمر لنت ترمز به چه عواملی بستگی دارد

لنت ترمز

لنت ترمز یکی از قطعه‌های مصرفی در خودرو به شمار می‌آید که دارای عمر محدود می‌باشد، لنت باید در زمان معین عوض شود. اکنون به دلیل بالا رفتن قیمت قطعات مختلف خودرو، رانندگان در پی کم کردن استهلاک خودرو خود می‌باشند. لنت هم از جمله قطعه‌هایی است که باید با بررسی کردن در صورت نیاز اقدام به تعویض آن کرد، باید به دنبال این بود که عمر لنت ترمز را افزایش داد.

لنت ترمز
لنت ترمز


عمر متوسط لنت ترمز

ترمز یکی از قطعات مصرفی است که استهلاک بسیار بالایی داشته و در انواع خودروهای سبک و سنگین وجود دارد. به دلیل اینکه لنت ترمز دائما در خودرو در حال حرکت سایش است، در جریان کار میزان گرمای بالایی را جذب می‌کند که باعث خراب شدن لنت و قسمت‌های اتصالی آن می‌شود. مواردی هستند که در عمر زیادتر لنت ترمز تاثیر گذار هستند، یک لنت عمر مفیدش ۵۰ الی ۱۱۰ هزار کیلومتر می‌باشد؛ البته بستگی به سگمنت و وزن آن هم دارد.

عوامل مؤثر در افزایش عمر لنت ترمز

موارد مختلفی عمر لنت ترمز را افزایش می‌دهد مانند چگونگی رانندگی کردن، میزان سنگینی بار، از همه مهمتر کیفیت و جنس لنت و همچنین نیز به شرایط اقلیمی هم بستگی دارد. وقتی در شهرهای بزرگ و یا محیط کوهستان رانندگی می‌کنید به دلیل اینکه زیاد باید از ترمز استفاده کنید، موجب فرسوده شدن لنت ترمز می‌شود. در زیر عواملی که عمر یک لنت ترمز را بالا می‌برد را بیان می‌کنیم:

جنس لنت ترمز
لنت ترمز از مواد اولیه مختلفی در بازار تولید می‌شود و با توجه به جنس قیمت‌های متفاوتی دارند. لنت‌هایی که در حال حاضر تولید می‌شوند از جنس فلز، مواد آلیاژ و آلی و سرامیک هستند. کمترین قیمت لنت ترمز مربوط به جنس فلز و نیمه فلز و آلیاژی می‌باشد و اکنون این لنت‌ها کاربردی ندارد و در خودرو استفاده نمی‌شود. از بهترین نوع لنت ترمز سرامیکی است که از لحاظ طول عمر و دام در سطح کیفیتی بالایی قرار دارد.

سبک رانندگی
سیستم ترمز بیشتر خودروهای جدید مانند یکدیگر هستند و از لحاظ کیفیت و جنس مشابه میباشند، اینکه یک لنت تا چه میزانی کارکرد دارد بستگی به سبک رانندگی افراد دارد. وقتی در مسیر‌های پر توقف مجبور باشی ترمز بگیرید و توقف کنید، این عمل باعث کم شدن سطح کیفیت لنت شده و آن را نابود می‌کند.

وقتی در هنگام رانندگی همزمان دو پای خود را بر روی پدال قرار دهید حتما به پدال ترمز فشار وارد می‌شود، این کار موجب فرسودگی در لنت ترمز و دیسک خواهد شد. در کشور ما بیشتر رانندگان در طول مسیر‌های رانندگی عادت دارند به خودرو‌های جلو فاصله کمتری داشته باشند.

همین فاصله طولی کم با خودرو جلو موجب پیدایش حادثه می‌شود و همچنین به دلیل کم کردن سرعت، راننده بیشتر پدال ترمز را فشار می‌دهد. در نتیجه کم بودن فاصله با خودروها باعث استفاده بیشتر از ترمز شده و ساییدگی بیشتری در لنت ترمز به وجود می‌آید.

گیربکس

میزان استفاده از لنت ترمز در ماشین دنده‌ای و اتوماتیک متفاوت است، زیرا گیربکس در هر دو نوع مختلف می‌باشد. در خودروهای اتوماتیک گیربکس زمان بیشتری با لنت ترمز درگیر می‌شود. گفتنی است زمانی این اتفاق رخ می‌دهد که لنت با تاخیر لنت با دیسک برخورد می‌کند.

وقتی راننده ترمز را فشار می‌دهد و قصد توقف دارد، گیربکس در شرایط انتقال نیرو به چرخ‌ها می‌باشد و زمانی باید بگذرد تا این عمل تکرار نشود. در خودروهایی که گیربکس دستی دارند این اتفاق رخ نمی‌دهد، زیرا راننده با هم ترمز و کلاچ را می‌گیرد. در این خودرو‌ها لنت ترمز کمتر مصرف می‌شود و از لحاظ اقتصادی کم هزینه‌تر از خودرو‌هایی با گیربکس اتوماتیک است.

روغن ترمز
روغن ترمز یکی از مایع‌های مصرفی در خودرو می‌باشد که ارزش حیاتی برای سیستم ترمز دارد، این روغن‌ها در نوع‌های مختلفی وجود دارند. روغن ترمز در درجه‌های متفاوت بوده و هر خودرو باید با توجه به دفترچه راهنمای خودرو روغن مناسب تهیه کند. در صورتی که در زمان مناسب روغن ترمز را تعویض یا در صورت پایین بودن سطح روغن به آن اضافه کنید، این کار موجب بالا رفتن طول عمر لنت و قطعات دیگر سیستم ترمز می‌شود.

روتورها
وقتی روتورهای ترمز فرسودگی داشته باشد اگر شما مرتب لنت ترمز را تعویض کنید فایده‌ای ندارد، زیرا در این حالت تنها تعویض روتورها مشکل را برطرف می‌کند. به دلیل اینکه سیستم ترمز بسیار گرم می‌شود، اصطکاک بسیاری داشته و همین موجب خرابی رتور ترمز می‌شود.

این فرسودگی در طولانی مدت اتفاق می‌افتد و حتما باید به محض متوجه شدن اقدام به تعویض آن کنید. وقتی این قطعه تاب خوردگی پیدا کند یا فرسوده شود به آسانی لنت را نابود می‌کند و اگر آن را عوض نکنید هزینه زیادی با خراب شدن خودرو متحمل می‌شوید. حتما در فاصله‌های کم اقدام به تعویض لنت ترمز کنید، زیرا باعث بیشتر شدن عمر لنت ترمز شده و قدرت ترمز گرفتن در خودرو را افزایش می‌دهد.

توجه به چراغ‌های هشدار دهنده
چراغ‌های هشدار دهنده در نوع‌های مختلفی در خودروهای امروزه وجود دارند که در زمان بوجود آمدن حادثه در خودرو روشن شده و به راننده اخطار می‌دهد. همچنین چراغ‌هایی در سیستم ترمز خودرو تعبیه شده و زمانی که روشن شود نشان دهنده مشکل در این سیستم است. در خودروهایی که ترمز دارای ضد قفل باشد، هنگام روشن شدن چراغ ترمز باید سریعا مشکل را برطرف کنید. اگر چراغ ABS به طور دائم روشن باشد به شما اخطار یک عیب بزرگ را می‌دهد و از نظر مالی و جانی خطرات بسیاری به دنبال دارد.


افزایش طول عمر لنت ترمز


اگر روغن ترمز را تعویض نکنید باعث درست کار نکردن لنت ترمز می‌شود، در این صورت دمای روغن بالا رفته و ترمز گرفتن دشوار می‌شود. اگر روغن بی‌کیفیت در خودرو به کار ببرید تبخیر شده و در ترمز ایجاد قفلی می‌کند و فشار روغن این قفل شدن را به وجود می‌آورد.

کالیپر در بسیاری از مواقع خنک بوده و از لحاظ ظاهری هیچ مشکلی ندارد، وقتی داخل این قطعه را بررسی کنید مقدار بسیاری رسوبات و لجن قرار دارد که در لنت استهلاک به وجود می‌آورد. به هیچ عنوان از لبنت آز بست و غیر آزبست برای جایگزینی لنت‌های نیمه فلز استفاده نکنید، در ورتی این کار را می‌توانید انجام دهید که مکانیک این اجازه را به شما بدهد. این لنت‌ها از نظر سر و صدا بهتر از لنت‌های نیمه فلزی بوده ولی تحمل گرمای زیاد را ندارند. اگر این دو نوع لنت را جایگزین یکدیگر کنید موجب کاهش عمر مفید لنت ترمز می‌شود و هزینه‌های اضافی برای خود می‌تراشید.

پرهیز از ترمز ناگهانی
برای اینکه عمر لنت ترمز را بالا ببرید حتما در زمان رانندگی با سرعت قابل قبولی رانندگی کنید و از رانندگی‌هایی که مجبور می‌شوید ترمز ناگهانی بگیرید پرهیز کنید. وقتی شما به طور ناگهانی در سرعت زیاد ترمز بگیرید موجب می‌شود فشار زیادی به لنت وارد شود.

کاهش وزن خودرو
وزن خودرو تاثیر بسزایی در بر میزان فشار وارد شده بر لنت ترمز دارد و در صورت افزایش وزن عمر لنت ترمز را کاهش می‌دهد. بالا بودن وزن خودرو میزان استهلاک موجود در لنت را افزایش داده و باعث می‌شود خیلی زودتر از زمان خود دچار خرابی شود. برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید وزن خودرو را کاهش دهید و از حمل و نقل وسایل زیادی در خودرو جلوگیری نمایید.

عمر استاندارد لنت ترمز خودرو
اینکه یک لنت میزان عمر مفیدش چقدر است بستگی به عوامل‌هایی دارد که در بالا ذکر کردیم. برخی کارشناسان گفته‌اند عمر مفید لنت ترمز ۷۵۰۰۰ کیلومتر بوده و پس از این میزان باید لنت را تعویض کرد. اگر بعد از این تعداد کیلومتر اقدام به تعویض لنت ترمز نکنید خطرناک بوده و در زمان رانندگی احتمال حوادث بسیار خواهد بود.

نتیجه گیری
ترمز یکی از موارد مهم در خودرو می‌باشد و در زمان مناسب باید تعمیر شود. اگر سیستم ترمز در زمان خودش بررسی و تعمیر نشود اتفاقات ناگواری به وجود می‌آورد. برای اینکه این سیستم دچار هزینه‌های اضافی نشود بلافاصله پس از هر نشانه آن را مورد بررسی قرار داده و مشکل را بر طرف کنید. لنت ترمز که در این سیستم وظیفه مهمی بر عهده دارد حتما باید به محض بروز مشکل آن را تعویض و یا تعمیر کرد. به دلیل اینکه این قطعه در مقابل فرسایش زیاد بوده و به دلیل مصرفی بودنش حتما باید پس از گذشت زمان معیین آن را تعویض کنید. در صورتی که نسبت به این مسئله بی‌تفاوت باشید در طول رانندگی خطرات جبران ناپذیری برای شما و سرنشینان بوجود می‌آید.

فروشگاه محصولات امکو

محصولات دیگر امکو

نوشته های مشابه