اخبار برگزیده

انواع صدای ترمز:

لنت ترمز عقب نیسان

صدای لنت ترمز

ترمز یکی از مهم‌ترین قسمت های خودرو است که عدم عملکرد مناسب آن می‌تواند خطرات مالی و جانی به همراه داشته باشد؛ بنابراین همیشه باید به سلامت ترمزها توجه کنیم و علاوه بر سرویس‌های دوره‌ای و تعویض لنت‌ها در صورت شنیدن هرگونه صدای ناهنجار از ترمز به دنبال پیدا کردن علت و رفع آن باشیم.
اگرچه هر صدایی که از ترمز خودرو شنیده می‌شود لزوما نشانه بدی نیست ولی نباید نسبت به انواع صدای لنت ترمز خودرو که می‌شنویم بی‌توجه باشیم زیرا بعضی صداها بسیار آزاردهنده و گاها خطرآفرین هستند. این صدا می‌تواند به‌صورت مداوم باشد و یا تنها زمانی که ترمز را فشار می‌دهید صدا ایجاد شود.
زمانی که پدال ترمز را فشار می‌دهیم فشار روغن ترمز موجود در سیستم باعث می‌شود که لنت‌های ترمز، که روی کلیپر نصب شده‌اند و در دو طرف دیسک ترمز قرار دارند، به دیسک بچسبند و بر اثر اصطکاکی که با دیسک ایجاد می‌کنند سرعت خودرو را کاهش دهند. با گذشت زمان و بر اثر استفاده زیاد، لنت‌ها خورده شده و به مرور از ضخامت آن‌ها کم می‌شود و نهایتا بر قدرت ترمزگیری و عملکرد صحیح آن‌ها تأثیر می‌گذارد. حداقل ضخامت لنت‌ها باید حدود ۵ میلی‌متر باشد و درصورتی که ضخامت آن کمتر شود، زمان تعویض آن فرا رسیده است.
مورد دیگری که از اهمیت زیادی برخوردار است دیسک ترمز است. دیسک‌ها باید هموار، بدون تاب، بدون ترک و بدون لبه باشد. برای هر دیسکی یک حداقل ضخامت وجود دارد که در صورت کمتر شدن ضخامت از حد استاندارد باید تعویض شود. به‌طور‌کلی کیفیت و ضخامت لنت و سالم بودن دیسک می‌تواند در صدای ترمز تأثیرگذار باشد.

صدای لنت ترمز با توجه به شدت  و بلندی آن، در مقالات و اطلاعات مربوط به سرویس های تعمیر. نگهداری خودرو ها با اسامی و کلید واژه های متفاوتی مورد توجه قرار گرفته است، از جمله :

GrindGrunt

Moan

Groan

Squeal

Wire Brush ولی  به طور کلی  صدای ارتعاش آرام را ناله (Groan) وصدای ارتعاش سریع را جیغ (Squeal)  می نامند.

نکته ۱: صدای سوت تقریبا شایع‌ترین صدایی است که از ترمز خودروها شنیده می شود. اگر جنس ترمز خوب است یا به تازگی لنت‌ها را تعویض کرده‌اید پس احتمالا دلیل آن، جا نیفتادن لنت بر روی دیسک است. بهتر است در سرعت ۵۰ کیلومتر چند بار ترمز نرم بزنید و از ترمز گرفتن شدن شدید خودداری کنید. با این‌کار معمولا مشکل به مرور رفع می‌شود.

نکته ۲: گر صدای ترمز شدید و شبیه صدای خراشیده شدن آهن بود باید در سریع‌ترین زمان لنت تعویض شود تا از آسیب بیشتر به دیسک جلوگیری به‌‌عمل آید. شنیدن این صدا به‌صورت خفیف گویای این موضوع است که لنت در حال تمام شدن است و احتمالا قسمت فلزی لنت به‌صورت جزئی با دیسک تماس پیدا می‌کند. اگر هم دیسک بر اثر سایش لبه‌دار شد، با تراش لبه دیسک صدا قطع می‌شود

صدای لنت ترمز

فروشگاه محصولات امکو

محصولات دیگر امکو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *