اخبار برگزیده

نشانه های رسیدن زمان تعویض لنت‌ ها

زمان تعویض لنت‌ ها

نشانه های رسیدن زمان تعویض لنت‌ها

1. روشن شدن چراغ هشدار ترمز

اگر چراغ هشدار ترمز روشن شد بایستی سیتم ترمز خود را بررسی کنید.

اکثر خودروهای جدید سنسوری در لنت ترمز خود دارند. وقتی زمان تعویض لنت می‌شود چراغ هشدار مربوطه روشن می‌شود.

2. سر و صدا از سیستم ترمز

زمانی که لنت ترمز نزدیک تمام شدن است، چه ترمز بگیرید چه نگیرید، صدایی از سیستم ترمز خواهید شنید. این صدا نشان می‌دهد که لنت‌ها در حال تمام شدن اند و نیاز است آنها را بازبینی کنید. اگر لنت‌ها به طور کامل تمام شوند، زمانی که ترمز می‌کنید صدای ساییده شدنِ اذیت کننده‌ای خواهید شنید. در این زمان حتماً باید لنت‌ها را تعویض کنید و رانندگی با این خودرو ایمن نیست.

3. لرزش پدال خودرو یا لرزش کل خودرو

با گذشت زمان، روتر های ترمز مشکل پیدا می‌کنند یا در اثر گرما تاب برمی‌دارند. اگر این دسته مشکل‌ها به وجود آیند ممکن است در پدال ترمز یا فرمان لرزش احساس کنید. اگر روتر آسیب دیده باشد، شما به روتر و لنت جدید نیاز خواهید داشت.

4. کشیده شدن خودرو به یک سمت در زمان ترمز گرفتن

اگر در زمان ترمز گرفتن خودرو به سمت راست یا چپ کشیده شود، می‌تواند مشکلات زیر وجود داشته باشد:

  • مشکل صفحه ترمز (Caliper)
  • تراز نبودن سیستم تعلیق
  • ساییدگی تایر
  • خوردگی تایر در سمتی بیش‌تر از سمت دیگر باشد.

در این زمان باید بررسی کرد که آیا تعویض لنت‌ها به تنهایی مشکل را حل می‌کند یا خیر.

5. کاهش قدرت ترمز

لنت ترمز بد و یا فرسوده باعث کاهش قدرت ترمز می‌شود. اگر دمای لنت‌ها زیاد شود یا فرسوده شده باشند، کارایی سیستم ترمز کاهش پیدا خواهد کرد. کم بودن قدرت ترمز بر روی هندلیگ و ایمنی وسیله‌ی نقلیه تأثیر مستقیم می‌گذارد به خصوص در شرایطی که ترمز‌های سنگین گرفته می‌شود و در آنِ واحد هم فشار و هم گرمای زیادی به لنت‌ها وارد می‌شود.

از آنجایی که لنت‌ها نقشی حیاتی در سیستم ترمز دارند، مراقبت از آنها اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد. اگر هریک از یان نشانه‌ها را مشاهده کردید، سیستم ترمز خودرو را بازبینی کرده و در صورت نیاز لنت‌ها را تعویض کنید.

نرخ خورده‌شدن لنت به چه عواملی بستگی دارد؟

1. سبک رانندگی

توجه داشته باشید که سبک رانندگی با عمر لنت‌ها رابطه‌ی مستقیم دارد. هرچه تهاجمی‌تر راننده کرده و شتاب گیری‌های پشت‌هم و ترمز‌های سنگین بیش‌تری داشته باشید، لنت‌ ترمز زودتر تمام می‌شوند.

هرچه تهاجمی‌تر راننده کرده و شتاب گیری‌های پشت‌هم و ترمز‌های سنگین بیش‌تری داشته باشید، لنت‌ ترمز زودتر تمام می‌شوند.

2. محل رانندگی

اگر در محل رانندگی شما ترافیک سنگین و یا چراغ راهنمایی‌های زیادی وجود دارد، فشار زیادی به سیستم ترمز و لنت‌ها وارد می‌شود. رانندگی در شهر فشار بیش‌تری را نسبت به رانندگی در جاده به سیستم ترمز وارد می‌کند. همچنین رانندگی در مناطق با شیب بالا نیز به لنت‌ها فشار زیادی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آورد.

3. سفتی پدال ترمز

لنت‌‌ ترمز‌های مختلفی وجود دارد که با توجه به نوع استفاده از خودرو می‌توانید از آنها استفاده کنید. لنت‌های با مواد سخت‌تر مدت زمان طولانی‌تری دوام می‌آورند اما ابتدا باید گرم شوند تا بتوانند نهایت عملکردِ خود را نشان دهند. از این نوع لنت‌ها بیش‌تر برای خودرو‌های معمولی استفاده می‌شود.

لنت‌های نرم‌تر برای رانندگی با سرعت‌های کم‌تر و در شرایط روستایی مناسب اند. در این لنت‌ها ترمز های سنگین و ایجاد گرما باعث می‌شود که اجزای لنت آب شده و بر روی روتر ترمز ریخته و عملکرد ترمز را کاهش دهد.

4. جنس اجزای سیستم ترمز

جنس اجزای سیستم ترمز نظیر روتر و لنت‌ها نیز بر روی قدرت ترمز تأثیر می‌گذارند.

به طور مثال ترمز‌های سرامیک-کربنی بیش‌تر از ترمز‌های فلزیِ عادی دوام می‌آورند.

دقت کنید که لنت‌ها باید به صورت جفتی (در محور جلو یا عقب) تعویض شوند و درست نیست که به طور مثال فقط لنت سمت راننده را تعویض کنید. همچنین هر دو لنت نیز باید یکسان و مشابه هم باشند.

زمان تعویض لنت‌ ها

فروشگاه محصولات امکو

محصولات دیگر امکو

نوشته های مشابه