اخبار برگزیده

آشنایی با لنت ترمز

لنت ترمز یکی از قطعات مصرفی در خودرو با درجه ایمنی A Grade یا فوق  ایمنی  است که این درجه ایمنی  نشان از اهمیت فوق‌العاده  این قطعه به ظاهر ساده دارد.

در ترمز گیری  های شدید  و در مواقع  حساس که بحث ایمنی  جان سرنشینان  خودرو و خسارات مالی سنگین مطرح  است، اهمیت  لنت ترمز  بیشتر مشخص می شود. اما یکی از مواردی که رانندگان خودرو گاه و بیگاه با آن سروکار دارند، صدای ناشی  از لنت بر اثر ترمز کردن است. این صدا  گاه در مواقع  خاص حرکتی و گاه به دلیل استفاده از نوعی ماده به خصوص در لنت و یا اجزای سیستم ترمزی، تولید و باعث مراجعه مکرر دارندگان خودرو به نمایندگی شرکت های خودرو ساز یا سایر تعمیرگاه ها می شود زیرا سبب ایجاد احساس عدم اعتماد راننده به سیستم ترمز می گردد و این تصور را به وجود می آورد که عملکرد آن اشکال دارد.

این مسئله مختص یک یا چند کشور نیست، بلکه موضوع روز بسیاری از شرکت های مهم خودرو ساز و قطعه ساز دنیاست و باعت تحمیل هزینه های گزافی به آنها شده است. هم اکنون تحقیق در این زمینه باعث تعریف پروژه هایی در سطوح بالای تحقیقاتی در دانشگاه های معتبر با استفاده از دستگاه های بسیار پیشرفته شده، اما نکته حائز اهمیت آن است که هر صدای ترمزی لزوماً به مفهوم وجود عیب نیست.

در ادامه به تعریف انواع صداهای ترمز و ارائه راهکارهای پیشنهادی برای حذف آن می پردازیم.

صدای سوت تقریبا شایع‌ترین صدایی است که از ترمز خودروها شنیده می شود. اگر جنس ترمز خوب است یا به تازگی لنت‌ها را تعویض کرده‌اید پس احتمالا دلیل آن، جا نیفتادن لنت بر روی دیسک است. بهتر است در سرعت ۵۰ کیلومتر چند بار ترمز نرم بزنید و از ترمز گرفتن شدید خودداری کنید. با این‌کار معمولا مشکل به مرور رفع می‌شود. اگر صدای ترمز شدید و شبیه صدای خراشیده شدن آهن بود باید در سریع‌ترین زمان لنت تعویض شود تا از آسیب بیشتر به دیسک جلوگیری به‌‌عمل آید. شنیدن این صدا به‌صورت خفیف گویای این موضوع است که لنت در حال تمام شدن است و احتمالا قسمت فلزی لنت به‌صورت جزئی با دیسک تماس پیدا می‌کند. اگر هم دیسک بر اثر سایش لبه‌دار شد، با تراش لبه دیسک صدا قطع می‌شود.

راهکارهای رفع صدای لنت ترمز


علت اصلی ایجاد صدا در ترمز خودرو وجود ارتعاش است. در سیستم ترمز دیسکی این ارتعاش می‌تواند بین لنت و دیسک، لنت و کلیپر، کلیپر و متعلقات آن به وجود آید. ولی در سیستم ترمز کاسه‌ای این ارتعاشات غالبا بین کفشک و کاسه ایجاد می‌شود. در ادامه ۱۰ کاری که برای حذف صداهای ترمز می‌توانید انجام دهید را می‌خوانید:

۱. هنگام ترمز زدن به دقت گوش کنید که صدا از لنت‌ها به گوش می‌رسد یا خیر. برای اطمینان بیشتر لنت‌ها را از نظر مقدار باقی مانده و شل نبودن بررسی کنید.

۲. در انتخاب نوع لنت دقت کنید و از لنت‌های با‌ کیفیت استفاده کنید.

۳. اگر لنت‌ها در جای خود به درستی نصب شده‌اند و از کیفیت آن‌ها نیز مطمئن هستید ولی همچنان صدا می‌دهند یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که لنت‌ها را خارج کنید و پشت آن‌ها Shim نصب کنید. در حقیقت Shimها برای جلوگیری از ارتعاش بین لنت و کلیپر استفاده می‌شوند.

۴. تمام اجزای ترمز مانند گیره‌ها، پین‌ها و فنرها که بر اثر فشار و یا دمای بالا و یا کارکرد زیاد کیفیت خود را از دست داده‌اند یا شل شده‌اند باید تعویض شوند.

۵. سالم بودن کلیپر باید به دقت بررسی شود. تمیز کردن و روغن کاری متعلقات کلیپر به حذف یا کاهش صدا و ارتعاشات کمک می‌کند. در صورتی که کلیپر کهنه و فرسوده است تنها راه‌حل ، تعویض آن است.

۶. تمام اجزای ترمز باید از نظر لقی مورد بررسی قرار گیرد و در صورت نیاز تعویض شود.

۷. دیسک‌ها را از نظر کثیف بودن یا زنگ‌زدگی بررسی کنید. در صورتی که خودرو برای مدت طولانی بدون استفاده قرار گیرد ممکن است دیسک‌ها زنگ بزنند.

۸. در بعضی موارد سمباده زدن سطح لنت و بستن مجدد آن در قطع یا کاهش صدا تأثیر دارد.

۹. در صورتی که لنت و دیسک بیش از اندازه شیاردار شده‌اند باید تعویض شوند.

۱۰. در هربار تعویض لنت گیره نگهدارنده آن را نیز تعویض کنید.


تاثیر نوع لنت ترمز بر ایجاد صدا


تنوع بسیار نوع لنت و ترکیبات موجود در آن، تاثیر قابل توجهی بر صدای تولیدی لنت می گذارد. در ذیل به بعضی از پارامترهای مربوط به آن اشاره می شود:

لنت های نیمه فلزی: معمولاً باعث ایجاد صدا می شوند که این مسئله به دلیل سختی بیشتر آنها نسبت به لنت های غیر آزبستی است. ترکیبات فلزی این نوع لنت ها، هنگام ترمزگیری و سایش فلز به فلز باعث ایجاد صدای جیغ می شود.

مقدار Fillerها و Binderها در ماده اصطکاکی لنت تفاوت چشمگیری در میزان صدای جیغ تولیدی از لنت های جلو یا عقب ایجاد می کند. در این حالت افزودن اجزایی نظیر گرافیت،کربن و ترکیبات بهبود دهنده لاستیکی می تواند باعث کاهش صدای لنت شود. اضافه کردن برنج می تواند باعث رفع ارتعاشات و همچنین تمیزکاری دیسک و یا کاسه چرخ شود.

شکل هندسی لنت نیز می تواند بر میزان صدای تولیدی موثر باشد. لنتی با گوشه های پخ خورده می تواند روی دیسک ترمز، بدون ایجاد ارتعاش بلغزد. همچنین لنت های چاک دار باعث تغییر فرکانس لنت های مرتعش می شوند.

بعضی لنت ها پوششی ویژه دارند که به سطح دیسک منتقل می شود. این پوشش ها باعث ایجاد یک نوع فیلم روی دیسک می شوند که ارتعاش و صدا را کاهش می دهد.

صدای جیغ ترمز عقب اغلب به دلیل انباشته شدن گرد لنت و … بین لنت ها و کاسه چرخ تولید می شود. برای حل این مشکل، گرد و غبار ناشی از لنت ترمز را از روی کفشک ها و صفحه پشت بند لنت و اجزای مربوطه پاک کنید..

فروشگاه محصولات امکو

محصولات دیگر امکو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *